Thrifty Vegan vs. Spendy Omnivore

screen-shot-2016-12-06-at-8-00-24-am

This wasn’t even close. Obviously, I couldn’t have expected anything different seeing as how I was going up against our favourite artist “A”, but I didn’t realize how much work I needed to do until I saw her numbers. She can cover her three daily meals for the cost of my typical lunch! She doesn’t drink much either. Where I spent $1,340.83 this November on comestibles – $902.33 on food, $438.50 on alcohol – “A” averages $10/day if we don’t count eating out, and $12/day if we do. I guess this is normal spending? I have no idea because I have such a warped view of money. The rare occasions I make thousands in a day have largely destroyed any intelligent relationship I had with money. I need a fucking intervention.

“A” broke down her meals in way more detail than I expected. The following breakdowns are lifted directly from her email. Remember, she’s vegan, so she’s using things like almond milk instead of regular milk. Veggie burgers and beefless ground make appearances too. Here’s a typical breakfast:

Pancakes
     PancakeMix    $2.50/box  0.42
     Almond Milk 0.67
     Vegetable Oil  0.20
     Maple Syrup   $10?/1L 0.70
      Meal cost: $1.99

In case you’re wondering, I picked the most expensive of the three breakfasts she sent me. Cereal runs her $1.33/meal and oatmeal is $1.20/meal.

A typical lunch might be a veggie stirfry and rice:

Veggie StirFry and Rice
     Various veggies $0.75 (if you’re keen on saving money you can try to get the cheapest in-season ones and/or work in frozen veggies)
     Gardein Beefless Ground   $4.60bag/4   $1.15
     Garlic 0.20
     Olive or Vegetable Oil 0.10
     Soy Sauce 0.10
     Sriracha 0.10
     Rice   $20 for a big bag  (individual serving – 0.10??)
     Meal cost: $2.50

Dinner could be something like pasta:

Pasta
     Spaghetti   $10 / 4.2kg   49 suggested servings. probably 25 real servings     0.40
     Gardein Beefless Ground (1/3 pack) – $1.55
     Vegetable Oil  0.20
     Pasta Sauce 7.99 for 1.75Lx2   0.79
     Frozen veggies $10 for 2kg   0.75
     Garlic .10
     Meal cost: $3.79

Miscellaneous snack and drink costs bring the daily average from ~$8.28 to about $10/day. Also, as “A” wrote in her email to me:

I usually only eat out maybe twice a month, usually for a social event or date night so that tends to come out of my fun money budget not my grocery budget. A meal out might be $15-$30.

Factoring in everything above and even assuming she spends on the high end of her restaurant budget, “A” spends only $360/month on edibles. I’M FUCKING EMBARRASSED. I SPEND MORE THAN THAT PER MONTH ON ALCOHOL ALONE.

My food costs are insane too. Even my “most frugal” meals tend to be things like ham sandwiches from Subway for $7, or phở for $10. Then, there’s my cooking habit where I make ambitious meals once a week. Take a look at the shit I’ve been doing lately:

WEEK 6 – Roast rack of lamb persillade, garlic asparagus and buttered orzo
WEEK 7 – Ratatouille, lemon basil orzo and bok choy
WEEK 8 – Rotisserie-style roast chicken and quinoa tabbouleh
WEEK 9 – Cantonese lobster, dongpo pork, bok choy and rice
WEEK 10 – Lobster linguine and arugula salad

I BOUGHT THREE FUCKING LOBSTERS LAST MONTH. No wonder I’m in so much debt

In November, I spent $30.08/day on food alone. Including alcohol, that’s $44.69/day. I sincerely hope you’re nowhere near that. I’m definitely backsliding into full-blown idiocy.

In the end, as embarrassing as this exercise was, I’m glad I put in the work to add it all up. If I adopted all the same eating habits as “A” and ate for $32.69 less per day, I could save $980.70/month, or $11,768.40/year! Wanna see something truly scary? If I invested that every year from now until I turn 65 and got 7% annually like I usually do, I’D HAVE $2,018,998.71 IN MY BANK ACCOUNT. I’m literally fucking lightheaded right now. Less lobster, more millions. I’m eating myself out of a decent retirement.

The absolutely crazy thing is a lot of you reading this are eating for less per day than even “A”. $12/day is pretty luxurious, and here I am eating like a goddamn emperor. I can’t even justify what I’ve been doing lately. I’m floored right now because I hadn’t even added this up until I started researching this article.

I’m seriously fucking embarrassed, guys. Learn from my mistakes. Make me feel even worse by telling us YOUR food costs on Facebook.

Advertisements

2 thoughts on “Thrifty Vegan vs. Spendy Omnivore

  1. Nothing wrong IMO with cooking fancy things once a week if you get a satisfactory amount of happiness out of it. 🙂

    Anecdote – I was talking to this guy once who didn’t believe me that eating at home was significantly cheaper. And he was like “Yeah, but a steak at the supermarket usually costs…” and that’s when I realized that part of the issue was that he considered grade A steak a typical everyday meal. Learning which ingredients are cheaper and learning to work with them really goes a long way.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s